^

Salon kosmetyczny Esteem Beauty Wrocław

Ochrona przeciwsłoneczna i filtry UV, to temat, który budzi wiele kontrowersji. Stale docierają do nas sprzeczne informacje, które raczej powodują większy mętlik w głowie niż układają informacje i pozwalają podjąć decyzję najlepszą dla naszej skóry. Jak dokonać dobrego wyboru? Wstępem do filtrów jest materiał o promieniowaniu UV – opublikowany wcześniej tutaj>>

Zacznijmy od podstaw

SPF czyli Sun Protection Factor – to współczynnik ochrony przed UVB.

Wyróżniamy 4 progi ochrony SPF”

  • Niska: SPF6, 10
  • Średnia: SPF15, 20, 25
  • Wysoka:  SPF30
  • Bardzo wysoka: SPF50

Pamiętajcie jednak, że żaden filtr nie chroni naszej skóry w 100%, nawet SPF 50 przepuszcza część UV.

Czym jest SPF?

SPF określa stosunek ilości promieniowania UVB potrzebnego do wywołania rumienia skóry chronionej filtrem przeciwsłonecznym do ilości wymaganej do oparzenia niezabezpieczonej skóry. W skrócie oznacza to, że SPF30 będzie chronił skórę do momentu, gdy zostanie ona wystawiona na 30-krotnie większe promieniowanie UVB niż jest to „wymagane” do poparzenia  niezabezpieczonej skóry.

Filtry UV – jak stosować kremy przeciwsłoneczne?

Na całe ciało potrzebujemy około 35 gramów kremu z filtrem, a na twarz ok 1,5 grama (bardziej obrazowo: długość dwóch palców, skazującego i środkowego, wystarczy na twarz, uszy, szyję i dekolt).

Nałożenie kremu rano nie daje nam ochrony przez cały dzień, aplikacje powinniśmy powtarzać, szczególnie przy ekspozycji na słońce. Najlepiej aplikować go co 2-3 godziny.

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy pamiętać, że nie tylko sama wysokość SPF ma znaczenie. Dotyczy on tylko promieniowania UVB, a warto zwracać także uwagę ma wskaźniki ochrony UVA, które przy wyborze filtra są niezwykle istotne, ze względu na to, że to właśnie ten rodzaj promieniowania powoduje więcej szkód.

Tym bardziej, że promieniowanie UVB powoduje powstawanie nowotworów skórnych tj. czerniaka.

Promieniowanie UVB z kolei może doprowadzić do powstawania nowotworów skóry w mniejszym stopniu, ale penetruje jej głąb powodując poważne szkody.

Staje się przyczyną:

  • powstawania zmarszczek,
  • wiotkości,
  • przebarwień
  • i utraty sprężystości.

Ważne! To promieniowanie dociera do nas nawet w pochmurne dni i jest bagatelizowane, skoro nie do końca go od razu „widać”.

Dlatego tak ważne jest, by regularnie stosować odpowiednie kosmetyki. Najlepiej wybrać produkty zapewniające wysoką ochronę przed UVA, ale i UVB. Zatem sprawdźcie, czy na opakowaniu znajdziecie informacje o wysokim SPF oraz określoną ochronę UVA. Np. SPF 50, PPD lub PA +, ++ lub +++ pokazujący moc działania blokującego promieniowanie UVA.

Rodzaje filtrów UV

Tego tematu nie możemy nie uzupełnić o rodzaje filtrów! Wyróżniamy 3 główne: chemiczne, fizyczne tzw. mineralne oraz mieszane.

Filtry chemiczne – organiczne:

  • mniej się pienią i bielą,
  • są bardziej odporne na ścieranie i pot,
  • ale też bardziej alergizują.

Co nie znaczy, że nie warto po nie sięgać, ponieważ dają gwarancję skutecznej ochrony, a reakcja alergiczna, może, ale nie musi wystąpić.

Filtry fizyczne mineralne

  • to filtry nowej generacji,
  • wymagają wiele pracy od producentów, ponieważ mają cięższe konsystencje,
  • pienią się i są mniej odporne na wilgoć, pot i ścieranie,
  • ale z kolei idealnie sprawdzą się u osób wrażliwych, alergików oraz dzieci.

Filtry UV – dobre praktyki!

  1. Wybieraj filtry z wysokim SPF oraz chroniące nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale też UVA.
  2. Zwracaj uwagę na informacje zawarte na opakowaniu.
  3. Miej świadomość, że pochmurny dzień lub parasol na plaży nie usprawiedliwia nas przed nienakładaniem filtra. Promieniowanie przenika przez nasze ubrania, materiał czy nawet szyby w samochodzie. Warto o tym pamiętać.
  4. Jakość i ilość mają znaczenie – wybieraj jak najlepsze filtry, z dobrymi oznaczeniami, sprawdzonych producentów i pamiętaj o nakładaniu specyfiku w dobrej proporcji. Zbyt mała ilość nie uchroni Cię we właściwy sposób.
  5. Pamiętaj, że mieszanie ze sobą filtrów nie sumuje ich działania. Nałożenie kremu z filtrem SPF15 i podkładu z SPF30 nie da Ci ochrony SPF45, a wręcz przeciwnie zaburzy działanie siebie nawzajem.
  6. Jeśli wybierasz filtr – zdecyduj się na jeden, a dobry.

Po prostu dbaj o siebie!

Dodaj Komentarz

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.