^

Salon kosmetyczny Esteem Beauty Wrocław

Jaki jest wpływ masażu na nas? Niezależnie od sposobu wykonywania, stał się formą „zorganizowanego” dotyku, który niesie ulgę nie tylko w sensie fizycznym, ale również psychicznym. To forma terapii wykorzystywana od wielu tysięcy lat, występująca w różnych kulturach świata: japońskiej, chińskiej, greckiej czy rzymskiej. Praktykowany jest do dziś! Współczesny masaż opiera się na znajomości anatomii, fizjologii i histologii. Jego zadaniem jest wywołanie odpowiedniej reakcji ze strony tkanek, m.in układu mięśniowego, powięziowego, krwionośnego i nerwowego. Wykorzystywany jest także w kosmetologii w celu przywrócenia tkankom ich prawidłowego ślizgu względem siebie, nadania im sprężystości, elastyczności, odtworzenia fizjologicznej długości mięśni, ich relaksacji itp. W prosty sposób przedstawię Ci sposób, w jaki się to dzieje.

Czym jest masaż?

Masaż to terapia dotykiem. Pozwala na uzyskanie pożądanego odczynu tkanek i efektu terapeutycznego, którego Ci potrzeba. Jego podstawą jest zmysł dotyku. Terapeuta poprzez manipulację swoją ręką wpływa na pobudzenie zakończeń nerwowych w skórze. Te bodźce wędrują do ośrodkowego układu nerwowego. W ten sposób są wyzwalane reakcje fizjologiczne w masowanych tkankach, a także w innych częściach organizmu.

Skóra – co się z nią dzieje podczas masażu?

Tarcie spowodowane przemieszczaniem ręki terapeuty po Twojej skórze sprawia, że zostaje usunięty martwy naskórek. Tym samym udrożnione zostają ujścia gruczołów łojowych i potowych. Pozwala to na poprawę natłuszczenia skóry i jej zdolności wydzielniczych. Mechaniczny ucisk na skórę poprawia jej elastyczność, wytrzymałość i rozciągliwość (dlatego w czasie ciąży tak ważny jest masaż powłok brzucha, aby zapobiec powstawaniu rozstępów: bardziej wytrzymała skóra, to mniej rozstępów). Fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej są uaktywniane do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i innych składników budulcowych.

W skórze właściwej znajdują się również naczynia krwionośne. Oddziaływanie masażu na nie sprawia, że komórki są lepiej dotlenione, sprawniej usuwane są produkty przemiany materii, poprawia się odpływ krwi żylnej i limfy. Rozszerzenie naczyń krwionośnych pozwala na lepsze wchłanianie substancji nakładanych na skórę, dlatego świetnym pomysłem jest nałożenie maseczki po masażu. Wtedy będzie ona jeszcze efektywniej działać.

Masaż a mięśnie

Przez mięśnie przepływa dużo krwi. Jeśli jednak pojawią się w nim zrosty, jest on mało aktywny, niesprężysty, przeciążony i napięty, przez co przepływ tej krwi jest utrudniony. Masaż pozwala na pobudzenie krążenia, zwiększenie masy mięśniowej, zdolności do kurczenia, elastyczności, wytrzymałości, a także zmniejszenia nadmiernego napięcia oraz ochrony przed zanikami.

Drenaż limfatyczny

Podczas masażu wykorzystywane są ruchy wspomagające odpływ krwi żylnej i limfy. Więcej o tym możesz poczytać w osobnym artykule poświęconym tej tematyce. Zapraszam do przeczytania.

Masaż a tkanka tłuszczowa

Modelowanie sylwetki możemy wspomóc energicznym masażem. Szybkie odkształcenia tkanek wpływają na niszczenie komórek tłuszczowych i przyspieszenie metabolizmu. Jeśli modelowanie sylwetki jest dla Ciebie głównym celem masażu, pamiętaj, aby to nie była jedyna forma walki z tym problemem. Najważniejsza jest dieta i aktywność fizyczna. Masaż może Ci pomóc w osiągnięciu wymarzonego celu.

Masaż a układ nerwowy

Dotyk odbierany jest przez specjalne receptory w naszym ciele. To właśnie od nich wysyłany jest sygnał do mózgu i informacja, że jesteś dotykana. Wpływa to na funkcjonowanie układu nerwowego, a siłą bodźca możemy kształtować też pobudzenie lub wyciszenie organizmu. Ma to również związek z gospodarką hormonalną oraz wyrównaniem oddechu.

MasaŻ a psychika

Wpływ masażu na układ nerwowy wiąże się także z psychiką. W dzisiejszych czasach duże tempo życia, sytuacje stresogenne i zmniejszony poziom aktywności fizycznej sprzyjają pogorszeniu samopoczucia, ogólnemu zmęczeniu i zwiększeniu niechęci do aktywnego życia. Masaż działa kojąco, uspokajająco, wydłuża koncentrację i zmniejsza odczuwanie bólu. Wpływa pozytywnie na wydolność całego organizmu. Dzięki niemu dochodzi do przywrócenia harmonii ciała i uzyskania spokoju umysłu. Dzięki zabiegom masażu relaksacyjnego możesz zaobserwować stan odprężenia, poprawę komfortu życia, a nawet własnej samooceny.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby po masażu chwilę odpocząć, najpierw w pozycji leżącej, później w siedzącej, a na końcu możesz powoli wstać. Rozgrzane tkanki muszą się uspokoić. Zadbaj o picie dużej ilości wody, zjedzenie pysznej sałatki czy bogatego koktajlu owocowo – warzywnego.

Dodaj Komentarz

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.