^

Salon kosmetyczny Esteem Beauty Wrocław

Starzenie się skóry oraz całego organizmu jest nieuniknione. Niestety… a bardzo byśmy chciały mieć ciągle 20 lat. Organizmy na ziemi zostały zaprogramowane na określoną długość życia. U człowieka to około 120 lat. Jednak ilu stulatków spotkałaś? Pewnie niewielu… Przyczyn tego jest wiele.

Starzenie się skóry – przyczyny

Naukowcy spierają się, która teoria dotycząca starzenia jest najprawdziwsza i najbardziej znacząca, zadając sobie pytaniem że może wszystkie naraz stanowią równoznaczne zagrożenie? Nad tym zastanawiamy się w dzisiejszym poście. Dlaczego się starzejemy? Jak można spowolnić ten proces?

Prawdopodobnie was zaskoczę – jeszcze nikt nie wie, czym tak naprawdę jest starzenie. Każdy naukowiec ma jakąś teorię na ten temat i nie ma wspólnego stanowiska w tej sprawie. Na pewno pozwala ono odróżnić noworodka od nastolatka, a tego od człowieka w podeszłym wieku – tego jednego możemy być pewni. Organizm zaczyna także działać coraz wolniej i mniej sprawnie oraz dłużej się regeneruje. Co poza tym?

Zacznijmy od źródła – komórka organizm

Starzenie się organizmu ma swój początek w budowie i funkcjonowaniu podstawowej jednostki jaką jest komórka. Każda z nich posiada pewne elementy niezbędne do działania całości. Komórka to taka mikrofabryka, skomplikowany system wielu procesów, wytwarzania energii, oddychania komórkowego, wydzielania, a także pochłaniania. Mimo, że niewidoczna gołym okiem, decyduje o tym, jak pracuje i wygląda cały organizm. Można wyróżnić 3 kluczowe elementy komórki, które będziemy “obwiniać” za starzenie. Jest to jądro komórkowe, mitochondrium i retikulum endoplazmatyczne.

Jądro komórkowe, czyli centrum dowodzenia

Jądro komórkowe to centrum dowodzenia. Tam znajduje się nasze DNA, które steruje całym naszym przebiegiem życiowym, ponieważ w nim jest zapisane, jak mają być zbudowane białka organizmu. Kod DNA to sekwencja odpowiednio ułożonych klocków. Istnieją strażnicy, którzy przeszukują DNA i naprawiają uszkodzenia. Wycinają je i zastępują prawidłowymi elementami. Nieprawidłowe fragmenty są wydalane z moczem, a poprzez jego badanie można stwierdzić stopień zaawansowania starzenia się. Jednak czasami, w wyniku działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych ich praca zostaje utrudniona, a szkody nie zostaną naprawione. Skutkuje to pojawieniem się chorób i mutacji. Gdy naprawienie DNA jest nieskuteczne, komórka zostaje przekierowana na drogę śmierci – apoptozę.

Na zniszczenie DNA wpływają między innymi słońce, palenie papierosów i zła dieta, dlatego kosmetolodzy tak bardzo ostrzegają przed tymi czynnikami.

DNA w jądrze komórkowym jest mocno zwinięte i tworzy chromosomy. Na ich końcach znajdują się telomery, które ochraniają kod genetyczny tak, jak dach dom. Skracają się one za każdym podziałem komórki. Telomery u starszego człowieka są dużo krótsze niż u dziecka. Gdy skrócą się całkowicie, komórka traci możliwość rozmnażania. Ponadto, komórka ma ściśle określoną liczbę podziałów. Badania udowodniły, że komórka umiera po 50 podziałach.

Dzięki mitochondrium możemy żyć na ziemi w atmosferze tlenu

Starzenie się skóry i naszego organizmu jest także kształtowane przy udziale mitochondrium. To one zapewniają nam możliwość życia przy udziale tlenu. W nim odbywa się oddychanie komórkowe, które daje nam energię niezbędną do życia. Niestety, w tym procesie uwalniane są również wolne rodniki. Można je porównać do spalin wydobywających się z rury wydechowej. Z czasem w mitochondriach zostają nagromadzone toksyczne związki, które utrudniają wytwarzanie odpowiedniej ilości energii. Można zauważyć u osób starszych, że są one wolniejsze w normalnych czynnościach życiowych, takich jak na przykład mówienie czy myślenie.

Działanie wolnych rodników

Wolne rodniki działają jak bomba na struktury komórkowe. Niszczą je lub trwale uszkadzają. Organizm wytworzył system ochrony przed tymi niszczycielami – to przeciwutleniacze. Można je również dostarczać w diecie bogatej w warzywa i owoce. Jest to coraz ważniejsze z wiekiem, gdy fizjologiczne wytwarzanie przeciwutleniaczy jest hamowane.

Przykładami antyoksydantów są:

  • białka: transferyna (zawarta również w preparacie EstGen), ferrytyna i ceruloplazmina;
  • enzymy przeciwutleniające;
  • witaminy: A, C, E;
  • produkty metabolizmu: między innymi glutation (serum Phyto Nature Dermalogica), magnez, mangan, cynk i kwas liponowy.

Retikulum endoplazmatyczne produkuje cegiełki do budowy całego ciała

Retikulum endoplazmatyczne jest odpowiedzialne w komórce za produkcję białek budujących cały organizm. Jeśli pracuje nieprawidłowo, cegiełki mają niewłaściwą formę

Co zatem z tego wynika?

Ta wiedza pozwala nam zrozumieć w jaki sposób starzeje się skóra i inne tkanki. Na większość z tych aspektów na razie nie mamy wpływu. Wiemy natomiast, że dany mechanizm istnieje i to wszystko. Jeśli naukowcy znajdą sposób, będziemy mogli znacząco wydłużyć nasze życie i zwiększyć jego jakość w wieku podeszłym.

Starzenie się skóry – czy da się coś z tym zrobić?

Znaczący wpływ na powyższe procesy ma słońce. Porównując skórę zakrytą przez większość czasu pod ubraniami i tę wystawioną ciągle na działanie promieni słonecznych możemy stwierdzić, że ta chroniona jest w dużo lepszym stanie. Ochrona przed promieniowaniem będzie więc skutecznie i długofalowo chronić skórę. Z uwagi na to, że kosmetyki dedykowane takim procesom muszą być stosowane regularnie i długofalowo, to dość trudno się do nich przekonać. Dlaczego? Bo nie dają natychmiastowych efektów!

Cennymi składnikami, którym polecamy się przyjrzeć, są również wyciągi roślinne. Zawierają one wartościowe przeciwutleniacze, które będą chronić skórę przed wolnymi rodnikami. Flawonoidy, polifenole i witaminy to kolejne składniki ochraniające i wspomagające funkcjonowanie skóry i hamowanie procesu starzenia.

Bardzo ciekawym zagadnieniem jest wpływ diety. To, co się je, jest przetwarzane do wyprodukowania energii, dostarczenia składników budulcowych, witamin, makro i mikroelementów. Ilość spożywanych pokarmów i ich jakość mają znaczący wpływ na zdrowie. Przede wszystkim ilość! Wykazano, że spożywanie małych porcji i nieprzejadanie się wydłuża życie. Pamiętajmy o tym sięgając po ciasteczko po obfitym obiadku.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie możemy ubolewać nad tym, na co nie mamy wpływu. Warto więc zastanowić się, co możemy zrobić w ramach profilaktyki. Zdrowa dieta uboga w węglowodany proste, bogata w warzywa i owoce, unikanie smażonych potraw i aktywność ruchowa pozwolą na utrzymanie odpowiedniej masy ciała i zdrowych mięśni.

Dodaj Komentarz

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.